ABD’den Ukrayna’ya askeri yardım: ‘Rusya’ya saldırıları teşvik etmiyoruz ama…’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, başkent Kiev’de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile bir araya geldi. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya 2 milyar dolar ek askeri yardım sağlayacağını söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, “Ukrayna için 2 milyar dolar ek yabancı askeri finansman sağlayacağız” diyen Blinken, “Bunu, türünün ilk örneği olan bir savunma teşebbüsü fonunda bir araya getireceğiz” ifadelerini kullandı. Blinken’in paylaştığı bilgilere göre, söz konusu fon, bugün Ukrayna için silah tedarikinde kullanılacak ve savuna sanayi üssü ile diğer ülkelerden askeri ekipman satın alımlarına yatırım olacak.

‘SAVAŞI NASIL SÜRDÜRECEKLERİ KENDİ KARARLARI’

ABD’li bir yetkili, 2 milyar doların 1,6 milyar dolarının ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen ay imzaladığı ek finansman tasarısında tahsis edildiğini, geri kalan 400 milyon doların ise henüz tahsis edilmemiş mevcut yabancı askeri finansman fonlarından geldiğini söyledi. Blinken ise Rusya’nın saldırılarını sürdürdüğü ifade edilen Harkiv bölgesindeki duruma işaret ederek, Ukrayna’ya desteğin ‘kritik bir zamanda’ geldiğini belirtti.

Blinken, Kiev’de yaptığı bir başka basın toplantısında ise ABD’nin Ukrayna’daki cephe hatlarına ‘silah ve mühimmat yetiştirdiğini’ söyledi. ABD Başkanı Joe Biden’ın gelecek haftalarda Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya gelmesinin beklendiğini belirten ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington yönetiminin Rusya’ya saldırıları ‘teşvik etmediğini ya da sağlamadığını’ ancak ‘bu savaşı nasıl yürüteceklerinin Ukrayna’nın kendi kararı olduğunu’ söyledi. Blinken, “Ukrayna’yı başarılı olması için, kazanması için ihtiyacı olan ekipmanlarla desteklemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir